Чи справді холестерин відіграє таку «негативну» роль в організмі людини? Та чи дійсно його рівень потрібно контролювати?
Холестерин, будучи органічним жироподібним зʼєднанням, що входить до складу всіх тканин, важливий для формування мембрани клітин, впливає на роботу імунної, нервової та репродуктивної систем. Також він використовується при синтезі жовчних кислот, естрогену, прогестерону, вітаміну D та інших гормонів й вітамінів. Простіше кажучи, холестерин підтримує каркас нашого організму.
За рахунок цього, виключити користь холестерину неможливо, більше того, іноді навіть його нестача також призводить до тих чи інших порушень в організмі. Однак і його надлишок – також проблема.
Для організму в рівній мірі шкідливо, як підвищення, так і зниження рівня холестерину в крові нижче норми.
У випадку зниження рівня – може виникнути гормональний збій, порушується синтез естрогену, тестостерону та кортизолу, підвищується ризик відхилення у роботі когнітивної та репродуктивної систем, відбувається порушення обміну речовин тощо.
Основними причинами зниженого рівня холестерину в крові є:
- захворювання печінки;
- порушення мальабсорбції – недостатнє засвоєння деяких корисних речовин в тонкому кишечнику;
- недостатність надниркових залоз;
- гіпертиреоз – гіперфункція щитовидної залози;
- лейкемія – онкологічне захворювання крові;
- хронічний стрес;
- деякі гострі інфекційні захворювання;
- голодування, дієти.
Підвищення рівня холестерину призводить до утворення жовчних каменів, “засмічення” судин, порушень обміну речовин і сприяти розвитку серцево-судинних захворювань (підвищує ризики атеросклерозу, серцевого нападу, ішемічної хвороби серця та інсульту).
Факторами ризику підвищення холестерину вважають:
- вживання в їжу продуктів з великим вмістом насичених та трансжирів (жирні сорти м’яса, яйця, фаст-фуд тощо);
- куріння та часте вживання алкогольних напоїв;
- ожиріння;
- цукровий діабет;
- порушення обміну речовин в організмі;
- порушення гормонального фону;
- тривалий прийом гормональних препаратів;
- хронічні захворювання печінки, підшлункової залози та нирок;
- спадкову схильність;
- малу фізичну активність;
- вагітність;
- похилий вік.
Навіть якщо Ви почуваєтесь добре, варто регулярно контролювати рівень холестерину.
Більшість авторитетних міжнародних організацій рекомендують тестувати рівень холестерину дорослим кожні 4-6 років. Перевіряти цей показник варто значно частіше, якщо Ви в групі ризику:
- маєте сімейну історія серцево-судинних захворювань;
- у вас було діагностовано ішемічну хворобу серця, інсульт або міні-інсульт, захворювання периферичних артерій;
- маєте надмірну вагу;
- хронічні запальні процеси, наприклад, ревматоїдний артрит, псоріаз або ВІЛ;
- хворієте на діабет або маєте високий тиск.
Ми пропонуємо визначити рівень холестерину в сироватці крові абсолютно БЕЗКОШТОВНО разом із здачею загального аналізу крові:
Примітка: визначення рівня глюкози є безкоштовним, а загальний аналіз крові оплачується в повній вартості. При будь-яких відхиленнях від норми – варто пройти додатковий тест на ліпідограму.
Увага! Акція триває до кінця травня та тільки у Львові, (пункт забору знаходиться по вул. Науковій, 96) та при замовленні аналізів безпосередньо у нашому відділенні.
Не забувайте про важливість здорового способу життя, що включає регулярну фізичну активність та збалансоване харчування. Пам’ятайте, що вчасна діагностика та контроль за рівнем холестерину в крові, показників загального аналізу та біохімії – ключові фактори для підтримання міцного здоров’я та довголіття.