Опис
У даний пакет досліджень включені: Тиреотропний гормон (ТSH), Холестерин, ЛП низької щільності, ЛП високої щільності, Тригліцериди, Коефіцієнт атерогеності, Глікований гемоглобін (HbA1c).
Тиреотропний гормон – це основний регулятор функцій щитоподібної залози. Проте, він виробляється гіпофізом – невеличкою залозою, розташованою на нижній поверхні головного мозку. ТТГ керує виробленням гормонів щитовидної залози (тироксину і трийодтироніну), які, в свою чергу, регулюють процеси утворення енергії в організмі. Отже, його основна функція полягає у вивільненні гормонів щитоподібної залози Т3 та Т4.
Загальний холестерин – це жироподібна речовина, яка приймає участь у таких важливих процесах як: синтез гормонів (кортизолу, тестостерону, прогестерону та естрогену), процесах травлення, синтезі вітаміну Д, створенні мембран еритроцитів, клітин мозку та печінки. Майже 80% холестерину синтезується печінкою, решта потрапляє в організм з їжею.
Ліпопротеїди високої щільності (ЛПВЩ) – найбільш дрібні й щільні частинки ліпопротеїнів. ЛПВЩ здійснюють транспорт холестерину від клітин периферичних органів (в тому числі судин серця, артерій мозку та ін.) в печінку, де холестерин переводиться в жовчні кислоти і виводиться з організму.
Для атерогенезу велике значення має вміст у плазмі ліпопротеїдів високої щільності (ЛПВЩ), що володіють антиатерогенними властивостями. Їх вміст обернено пропорційний швидкості розвитку раннього атеросклерозу.
Чим нижче концентрація в плазмі ЛПВЩ, тим вище ризик розвитку атеросклерозу.
Ліпопротеїди низької щільності (ЛПНЩ) є основною транспортною формою холестерину, переносячи його головним чином у вигляді ефірів холестерину.
Ліпопротеїни в крові здійснюють транспорт ліпідів, включаючи холестерин, від однієї клітинної популяції до іншої. Вносять холестерин і тригліцериди в стінку судини (атерогенні ліпопротеїни).
Вважається, що показник холестерин-ЛПНЩ більше корелює з ризиком атеросклерозу, ніж рівень загального холестерину, оскільки саме ця фракція забезпечує приплив холестерину до судин і органів.
В умовах патології ЛПНЩ захоплюються клітинами в стінках судин з утворенням атеросклеротичних бляшок, які звужують просвіт судин і сприяють тромбоутворенню.
Тригліцериди – це нейтральні жири, які є основним енергетичним запасом організму. Підвищення їх рівня збільшує ризик захворювання ССС, а також розвитку гострого панкреатиту. Даний показник має важливе діагностичне значення при підозрі на цукровий діабет.
Коефіцієнт атерогенності – це пропорційне значення (баланс) “хорошого” та загального холестерину, який у майбутньому може перейти у зв’язаний стан ліпопротеїдів низької щільності ЛПНЩ. Коефіцієнт атерогенності розраховується за формулою – від загальної кількості холестерину віднімають кількість ліпопротеїдів високої щільності, отриманий результат ділять на їхню кількість; розраховується коефіцієнт “поганих” жирів за співвідношенням до рівня загального холестерину в організмі.
Тест на визначення глікованого гемоглобіну застосовується для контролю за станом пацієнтів з діагнозом “цукровий діабет”. Він допомагає оцінити, наскільки ефективно йде регулювання рівня глюкози в процесі лікування.
Термін виконання: 1 робочий день.