Опис
Мікросоми печінки і нирок, антитіла сумарні (LKM)
Аутоантитіла до мікросомальних антигенів печінки та нирок (LKM) – це дослідження, призначене для виявлення групи антитіл, які організм виробляє проти ферментів власної печінки і епітелію ниркових канальців. Наявність таких антитіл може бути ознакою ряду хвороб печінки, в першу чергу – аутоімунного гепатиту.
Гепатоцити (клітини печінки) містять безліч ферментів, які, в разі аутоімунного захворювання печінки, атакує власна імунна система. Наприклад, антитіла анти-LKM 1, анти-LKM 2 і анти-LKM 3 атакують ферменти печінки сімейства цитохром Р450, що беруть участь у метаболізмі стероїдних гормонів і ліків (CYP 2D6, CYP 2CD і CYP 1A2, відповідно).
Проведення аналізу на аутоантитіла до мікросомальних антигенів печінки і нирок необхідно для того, щоб лікарі могли діагностувати різні захворювання, симптоми яких однакові: первинний біліарний цироз і аутоімунний гепатит. У першому випадку, у пацієнта буде високий титр аутоантитіл до мітохондріальних антигенів, у другому – анти-LKM.
Виявлення анти-LKM за відсутності будь-яких симптомів уражень печінки, говорить про відсутність аутоімунного гепатиту. Таким пацієнтам не потрібно лікуватися – досить регулярно спостерігатися у лікаря.
До цього часу не визначено, чи є аутоантитіла до мікросомальних антигенів печінки і нирок першопричиною захворювання, або ж просто реакцією на пошкоджені з іншої причини клітини печінки. Залежно від того, який із трьох анти-LKM виявлено, визначається тип аутоімунного гепатиту, від якого страждає пацієнт. Наприклад, анти-LKM 1 визначається за аутоімунного гепатиту другого типу. Він вражає, переважно дівчаток до 15 років і прогноз при ньому менш сприятливий, ніж за першого або третього типу хвороби.
Перевірити наявність анти-LKM 1 також важливо пацієнтам, у яких виявлено гепатит С, так як фермент, проти якого діють ці антитіла, має схожість з вірусом гепатиту С. Пацієнти з даними антитілами гірше реагують на стандартну терапію інтерфероном.
Покази до призначення:
Найчастіше аналіз призначається гастроентерологом, гепатологом або ревматологом, також може бути призначено терапевтом або педіатром, за наступних показів:
- лихоманка, жовтяниця, біль у правому підребер’ї – ознаки гострого гепатиту;
- свербіж, втрата ваги, втрата апетиту, слабкість, дискомфорт в животі – симптоми хронічного гепатиту;
- обстеження пацієнтів з гепатитом С до початку лікування інтерфероном.
Термін виконання: 3 робочих дні.