Опис
У цей пакет досліджень включено: Залізо (Fe), Залізозв’язуюча здатність сироватки загальна.
Залізо – це мікроелемент, який всмоктується з їжі та переноситься організмом трансферрином – спеціальним білком, який продукується в печінці. Залізо вкрай необхідне для утворення еритроцитів, та є найважливішою складовою гемоглобіну – білка, що заповнює еритроцити, який дозволяє їм переносити кисень від легенів до органів і тканин. Залізо також входить до складу м’язового білка – міоглобіну та деяких ферментів. У нормі в організмі міститься 4-5 г заліза. Тривала нестача заліза може призвести до анемії. На ранніх стадіях дефіцит заліза може протікати безсимптомно.
Для анемії характерно: хронічна слабкість, запаморочення та головний біль. При важкій залізодефіцитній анемії пацієнт скаржиться на задишку, біль в грудній клітці, сильні головні болі, слабкість в ногах. Близько 3-4 мг заліза (0,1% від загальної кількості) циркулює в крові “в зв’язці” з білком трансферином. Саме його рівень вимірюється при даному аналізі.
Кількість сироваткового заліза може значно варіюватися в різні дні і, навіть, протягом однієї доби (максимально в ранкові години). Тому вимір рівня сироваткового заліза майже завжди поєднується з іншими аналізами, такими як тест на загальну залізозв’язуючу здатність сироватки.
Як правильно підготуватися до дослідження?
Не вживати їжу протягом 2-3 годин до дослідження, можна пити чисту негазовану воду. Виключити фізичне та емоційне перенапруження і не палити протягом 30 хвилин до дослідження.
Термін виконання: 1 робочий день.